Sākums > Interesanti > Apreibt tvanīgajās liepziedu pievakarēs…

Apreibt tvanīgajās liepziedu pievakarēs…

Ievietots: 14.07.2016.

Jūlijs – liepziedu mēnesis. Kaut arī šogad daba pasteigusies un ar saldu smaržu mūs lutinājusi jau jūlija sākumā, ir īstais laiks parunāt par liepām. Jaunmokās jūlijs katru gadu tiek gaidīts ar īpašu nepacietību – tad uzzied liepu alejas un atsevišķie koki kļūst par sanošām, gaiši dzeltenām vasaras kupenām. Gaisa zumēšana vēsta, ka tuvīnajiem biteniekiem un zemes bišu saimēm taps saldi rūgtenais liepu medus, bet bēniņu pustumsā sagulsies ziedu klājums, ko ziemā pārvērst aromātiskas un veselīgas tējas tasēs.

Jaunmoku un Vecmoku muižas reiz savienoja taisns ceļš, kura malās bija sastādīta liepu aleja ar kopgarumu 3 kilometri – daļa alejas joprojām saglabājusies. Vēl viena liepu aleja ir arī Jaunmoku pils parkā – simtgadīgais stādījums ir gan lieliska pastaigu vieta, gan mazliet neparasts stūrītis īpašai laulību ceremonijai šaurā tuvinieku lokā. Bez tam no alejas pār dīķi paveras skats uz pašu pili, ko dienvidū apspīd vissiltākie saules stari.

Liepa reiz bija viens no galvenajiem lietaskokiem – no tā gatavoja baltas mēbeles un lāviņas pirtij, darbarīku kātus, lai darbi labi veiktos, skanīgas kokles, no mizām gatavoja lūkus, no kuriem pina vīzes, no lapām sēja pirtsslotiņas, no ziediem joprojām tiek gatavota viena no Latvijā populārākajām zāļu tējām, ko vērts “likt lietā”, kad ziemā savus “sirojumus” sāk saaukstēšanās un citi vīrusi.

Mitoloģijā liepa ir koks, pie kura dodoties var saņemt padomu sarežģītās dzīves situācijās – iespējams, tas liepas izdzīvošanas spēju dēļ: ikviens, kas reiz veidojis liepu vainagus un apzāģējis tās atvases, zina, cik ātri no snaudošiem pumpuriem izaug jauni zari. Sirmajām liepām, kamēr to stumbri vēl nav nogāzušies un satrupējuši, parasti paspēj izaugt atvases kā prāvi koki. Kaut arī viena liepas stumbra dzīves ilgums ir vien 200 – 300 gadi, ataugot no atvasēm liepas sakņu sistēmas vecums varētu būt pat vairāki gadsimti.

Būsim kā liepas – cēli, dāsni, izturīgi un neatlaidīgi!