Fakts Nr. 104

Ievietots: 28.06.2016.

Jaunmoku pils. 115 fakti un objekti

“Mums bija lieliska komanda…” – tā par laiku no 1988. gada līdz 1996. gadam saka bijusī Jaunmoku pils direktore Baiba Šulce.

Interesants bijis oficiālais amata nosaukums: Talsu mežrūpniecības saimniecības (vēlāk – Tukuma MRS) direktora vietniece. Ministra vietnieka Jānis Vanags viņu ievedis Jaunmokās, padodot roku uz pagraba laipas, lai varētu iekļūt pilī. Dažās istabās jau darbs bijis iesākts, bet pa centrālajām durvīm iet vēl nevarēja. No sākuma B. Šulce bijusi absolūti viena, bet vēlāk izveidojusi komandu. Sākotnēji palīdzējis vīrs, ieklādams parketu visās pils telpās, vēlāk darbā pieņemti speciālisti subsidētajās darba vietās: māksliniece Aina Mālmeistere, muzeja fondu glabātāja Inese Laiviniece, galdnieki Dainis Ozols un Jānis Vārpiņš. Viņi īstenoja pasūtījumus, bet projektēja un zīmēja pati Baiba – visu, sākot no griestiem un grīdām, līdz pat mēbelēm.

Par pirmajiem darba gadiem Jaunmoku pilī Baiba Šulce 2007. gadā izdotajā grāmatā “Jaunmokas. Pils. Dzimtas. Cilvēki” atmiņās kavējās tā: “Savācām visu informāciju par to, kā šāda pils varētu kalpot, funkcionēt un dzīvot arī tad, ja labu ministru vairs nebūtu un līdzekļi tai vairs netiktu izdalīti. Pils varētu būt gan viesu māja, gan noderēt medniekiem, to varētu lietot arī reprezentatīvām vajadzībām. Bet – kā jau bieži saistībā ar kultūras mantojumu – nācās dzirdēt arī: “Kāpēc gan tāda pils vispār vajadzīga, ja daudziem nepietiek dienišķās maizes?”. Arī šī attieksme bija jāpārvar.

Seno piena māju bija iecerēts izveidot par pārvaldnieka māju, jo šādos objektos personālam jādzīvo uz vietas gan dienu, gan nakti. Tā arī darījām un pieņēmām apmeklētājus līdz pat pusnaktij, ja tas bija nepieciešams. Sākām rīkot pirmos pasākumus, nodrukājām arī pirmās biļetes, reklāmas bukletus. Pētījām pils vēsturi, sameklējām arī savu pils spoku [..] Bet būt lūdzējai nav viegli. Lai pievērstu sabiedrības uzmanību pilij, sarīkojām pirmo Lieldienu izstādi, bija patiesi ļoti interesanti. Jauka sadarbība, kas pārvērtās draudzībā, bija ar audēju Rūtu Štenbergu no Vecmokām, viņa rīkoja dziju un adījumu izstādes….”

Foto: Pils atjaunošanas darbi Baibas Šulces laikā.

 

old2 fakts1042