Fakts Nr. 105

Ievietots: 29.06.2016.

Jaunmoku pils. 115 fakti un objekti

Īsu brīdi (no 1997. līdz 1999. gadam) par direktori strādāja Inese Laiveniece, kura iesāka darbu Jaunmokās kā parka kopēja.

“Meitiņ, ko tu tais krūmos te darīsi?”- tā vaicāja vīratēvs, kad 1985.gadā viņu atveda uz jauno darba vietu Jaunmokās.

“…Es sāku strādāt parkā. Kaut kāds projekts bija, bet man teica: “Dari te, ko tu gribi”. Nezinu, vai tik daudziem ir bijusi tā laime redzēt pili, kāda tā bija pašā sākumā un kāda veidojās vēlāk. Tā gan nebija pati pirmā reize, kad es šurp atbraucu. Kad strādāju Valdemārpilī, kopā ar mežzini, mežu vēsturnieku Jāni Metuzālu braucām te ekskursijā. Toreiz jau pils bija mežinieku īpašumā. Viss te bija briesmīgs, dzīvokļi vēl, u.t.t….”

Vēlāk Inese pārgāja strādāt par muzeja krājuma glabātāju.

“Braucām pie Kalniņa Marģera un ar to vācām šurp visus senos mežinieku darba rīkus. Toreiz par mākslinieci strādāja Aina Mālmeistare. Fantastiska meitene. Darbojāmies ar visiem vecajiem cirvjiem, lai viņi te nerūsētu. Taisījām pirmās izstādes. Vēlāk māksliniece mums bija Antra Krastiņa (Ivdra). Antrai bija dota lieliska mākslinieciskā izjūta, man savukārt bija skaidrs, kāda ir reālā mežinieku dzīve. Muzejs jau nebija tik plašs kā tagad, jo īpaši daudz naudas šīm vajadzībām nebija…”

Kad I. Laiveniece sāka strādāt par direktori, pils atradās Medību saimniecība pakļautībā. Toreiz tika pabeigta pils torņa rekonstrukcija, izbūvēta pirts pils pagrabstāvā. Visi panākumi nāca ar lielāku vai mazāku piepūli, bet tika atzīmēti godam, lai tam visam būtu svētīga ievirze.