Sākums > Muzejs > Jāņa Valdemāra Helmaņa fotogleznu izstāde “Ledus. Saule. Ūdens.”

Jāņa Valdemāra Helmaņa fotogleznu izstāde “Ledus. Saule. Ūdens.”

Ievietots: 16.07.2019.

No 7.jūlija līdz 22.septembrim Jaunmoku pils muzeja Torņa zālē ir apskatāma operatora, fotogrāfa un mākslinieka Jāņa Voldemāra Helmaņa fotogleznu izstāde. Izstāde, kurā varam vērot, kā visparastāko ledu var izmantot par galveno materiālu fotogrāfijā. Ledus, saules gaisma un fotoaparāts.

Izstādes darbi lieliski papildina mākslinieka apgalvojumu, ka viņu ļoti interesē tēlu pasaule ledū, kuru iepriekš nevar paredzēt un arī atkārtot, un vienu no būtiskām viņa foto gleznu komponentēm ir jāuztver kā viņa pateicības lūgšanas Radītājam. Mākslinieks saviem darbiem nosaukumus nedod, bet to vietā izmanto atziņu fragmentus no filozofu, kristīgo kalpotāju, teologu garīgajiem tekstiem.

Kā stāsta darbu autors – ar ledus fotografēšanu nodarbojas jau 17 gadus, bet katrā izstādē viņam jāsastopas ar jautājumu un neticību par šādu fotogrāfiju tapšanas procesu. Mākslinieks neveic nekādas papildus manipulācijas ledus fotografēšanas laikā un apzināti nelieto attēla pēcapstrādi ar datoru. Viņš vienkārši spējis ieraudzīt un ar fotoaparātu fiksēt to, kādus brīnumus rada pati daba. Tāpēc nepieciešami daži paskaidrojumi, kas redzams minētajā izstādē.

Autora novērojumi par ledu: ledus virsma mēdz būt ne tikai spoža. Vietumis ledus virsma ir cietusi no savstarpējas ledus gabalu beršanās, tāpēc palikusi grubuļaina, raupja vai saskrāpēta. Fotoaparāts fiksē arī šādas dabiskas faktūras. Tā kadrā iekļūst un viens otram uzslāņojas visa redzētā daudzveidība – puscaurspīdīgajā ledū esošie priekšmeti, saules gaismas radītie krāsu refleksi, ledus dažādās virsmas, kuru īpaši efektīgi izdevies parādīt tajos gadījumos, kad aiz ledus gabala tika novietota kāda vienkrāsaina, tīras krāsas auduma strēmele. Caur ledu ir fotografēts arī Mēmeles upes dibens un tapušas melnbaltās kompozīcijas, kur skrāpējumi uz ledus ļoti atgādina raupjas faktūras, kurus uz īstas gleznas atstāj platas, sarainas otas enerģiskie vilcieni! Ja šādu fotogrāfiju nodrukā uz audekla un tad ievieto greznā koka rāmī, tad grūti ticēt, ka darbs nav gleznots!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekstā izmantoti fragmenti no I.Bužinskas raksta LA “Kultūras Zīmes” /21.02.2017./