Sākums > Interesanti > Jāņi muižā

Jāņi muižā

Ievietots: 14.06.2016.

Latvijas vēsturē muižu centri bieži vien saistās ne tikai ar kungu dzimtām vai smagiem darbiem dārzos, laukos un tīrumos, bet arī ar jaunu un interesantu ideju aizgūšanu un ieviešanu sadzīvē un kultūrā. Tas varēja būt abpusēji izdevīgi!

Kad saulīte uzkāpj debesu pašā augstākajā punktā, laiks atzīmēt vasaras saulgriežus. Jaunmoku muižā šie svētki svinēti godam! Muižas kalēja Pettera dēls Viktors, kurš Jaunmokās dzīvojis līdz 1926. gada 23.aprīlim, kad Agrārreformas rezultātā krasas izmaiņas notika arī šajā saimniecībā, atceras to laiku svinības:

…….Katru gadu muižā svinēja lepnus Jāņus. Atkal mana māte tika aicināta “uz kalnu” (pili) virtuvē pie siera siešanas un ēdiena gatavošanas kungiem. Muižas pārvaldnieks Jensis jau laikus pienotavā gatavoja alu. Līgo vakarā govis sadzina kūtī jau drīz pēc pusdienām, lai tās pagūtu izslaukt un pašas slaucējas varētu saposties svētku gājienam uz pili. Gājiena priekšgalā uz balta zirga jāja lopu gane Jaunzeme, aiz viņas visi muižas kalpi, skaļi līgodami. Uz pils platajām kāpnēm jau stāvēja visi muižas kungi un viesi. Starp Rīgas viesiem bieži bija arī daži ministri. Muižas ļaudis visiem kungiem lika ozollapu vainagus galvā un skaļi aplīgoja. Jautrības uzturēšanai pie pils starp četrām lielām bumbierēm uzcēla estrādi, kur spēlēja Rīgas policijas prefektūras ragu orķestris. Turpat pils priekšā tika izklāts garš galds ar sieru un baltmaizes cepumiem, bet blakus galdam — liela alus muca. Līgošana un dejošana turpinājās līdz rīta gaismai.

Bet rudeņos Jaunmoku mežā notika lielas medības. No Rīgas sabrauca augsti viesi, visiem muižas ļaudīm vajadzēja iet uz mežu par dzinējiem. Vakarā pēc medībām pilī notika lielas dzīres. Ja medības bija sekmīgas, arī dažs labs dzinējs dabūja pa zaķim.

Par šo pašu laika periodu Ervīns Freimanis, Vilhelma Freimaņa dēls, atminas izdarības Jāņu rītā, – kad “…tēvs iekāpa laiviņā un pēdējo alus muciņu paņēma līdzi. Noenkurojās Jaunmoku dīķa vidū — un vīri dīķmalē bija ļoti nikni.

Arī mums katram no bērnības ir savas atmiņas par Līgo nakti un Jāņu rītu. Varbūt kādam tās saistītas arī ar Jaunmokām??!