Sākums > Interesanti > Jaunmoku neredzamā jaunkundze un zudušās ejas

Jaunmoku neredzamā jaunkundze un zudušās ejas

Ievietots: 10.11.2016.

Novembris ir leģendu laiks. Vai esat gatavi uzzināt pāris no mūsu “krājumiem”? Ikvienai pilij un muižai ir sava leģenda, savs stāsts, savs vēsturiskais pārpratums vai nelaimīga mīlestība, kura arī mūsdienās nav radusi mieru un atbalsojas pils sienās. Un ja vēl pievienojam stāstus par pagrabiem, ejām un slepenām istabām… Piedzīvojumi garantēti!

Jaunmoku pils patstāvīgā iemītniece jau gandrīz gadsimtu ir Doroteja jeb Dorīte – auklīte, kura pilī strādājusi Pirmā Pasaules kara laikā, kad šeit uzturējās vācu armija. Starp viņu un kādu virsnieku uzplaukušas jūtas, bet viņš drīzumā devies tālāk frontes gaitās… Virsnieks aizbraucis, bet meitene palikusi viena mātes cerībās. Nespējot pārdzīvot šķiršanos un negribot piedzīvot kaunu, Dorīte meklējusi mierinājumu pils dzirnavu dīķī. Pēc šī notikuma pils bēniņstāvā reizumis manīts meitenes tēls baltā tērpā., arī mūsdienās viņas klātbūtne brīžam ir jūtama – kā soļi tukšos gaiteņos vai zālēs, durvju vēršanās… Daži no viesnīcas viesiem teikuši, ka naktī tukšā pilī dzirdējuši mūziku…

Tāpat kā bēniņiem, arī Jaunmoku pils pagrabiem ir kāds noslēpums, kas pagaidām vēl ir apslēpts dziļi zem zemes – vistiešākajā nozīmē. Vietējā neoficiālā mutvārdu folklora stāsta, ka pils teritorijā varētu būt vairākas pazemes ejas – un viena no tādām vedot no Pils uz kādreizējo Piena māju jeb tagadējo Viesu namiņu, savukārt parkā zem mūžzaļu krūmu pudura esot apslēpts pagājušā gadsimta militārais mantojums – armijas bunkurs. Zinātāji sakās redzējuši Jaunmokas atzīmētas kādā no slepenajām militārajām kartēm – kādēļ, tā ir viena no mūsdienu leģendām, kuras pierādīšana vai noraidīšana vēl prasa pamatīgu materiālu un vides izpētes darbu. Tāpat kādreizējie pils iemītnieki atceras vītņu kāpnes uz pagrabu, kuras vedušas līdz jaunākos laikos mūrētām sienām vai aizmūrētām arkām – kas aiz tām – tā arī palicis ķieģeļos un noslēpumā tīts.

Par to, ka pils un parks arī mūsdienās glabā dažādus pārsteigumus, šaubu nav. To apliecina salīdzinoši nesenie atradumi – mēbeļu komplekts bēniņos, kuru šobrīd restaurētu iespējams apskatīt pils salonos,19. gadsimta otrajā pusē izgatavotas koka ūdens caurules fragments pie bijušās klēts, melnbaltu grīdas flīžu fragmenti parādes kāpnēs… Varbūt tuvākā vai tālākā nākotnē savam leģendu un neparasto atradumu albumam varēsim pievienot jaunas lappuses!

img_20161109_175431