Sākums > Interesanti > Jaunmoku ozoli – tik dažādi!

Jaunmoku ozoli – tik dažādi!

Ievietots: 07.10.2016.

Nokļūt Jaunmoku pils teritorijā pa ceļu var tikai gar ozolu birzi, bet vai braucēji un gājēji to pamana? It kā kautrīgi 30 ozolu audzīte “noslēpusies” aiz vēsturiskās staļļa ēkas – to 1988. gadā, atzīmējot LPSR Mežsaimniecības un Mežrūpniecības ministrijas 30. gadu jubileju, iestādīja tās darbinieki. Kopš tā tālā laika koki pieņemas kuplumā un stumbri resnumā, un, cerams, pēc gadiem divsimt būs pārvērtušies par stūrīti ozolu meža, kura lapotnē mājvietu būs atraduši visdažādākie putni, acīgas pūcītes ieskaitot.

Pretējā parka stūrī staltas galotnes pret debesīm kaimiņu tīruma malā slej ozoli, kas vecāki par pašu pils ēku – cik gadskārtu un pasaules pārmaiņu noglabāts aiz to biezās mizas, grūti teikt. Ik rudeni šo koku pakāje nosegta tūkstošiem zīļu, kas bezsniega laikā ir lielisks un spēcinošs barības avots putniem, grauzējiem un kukaiņiem. Un arī prasmīga saimniece no ozolu zīlēm pagatavos kafijas dzērienu.

Bet velkot iedomātu līniju no šiem ozoliem līdz “mežinieku” stādītai audzītei… Apmēram tai pa vidu, pretī pils Baltās zāles logam, atrodas akmens ar uzrakstu “Imanta Ziedoņa dižozols”, bet tam blakus – ozoliņš, kuru, ja labi pacenšas, var ar divām pieauguša cilvēka plaukstām aptvert. Tam nākotnē būs izaugt par dižkoku.

Reiz Jaunmoku pils parkā ozolu bijis vairāk kā mūsdienās – savu laiku nodzīvojušie koki 2011. gadā Rīgas Amatniecības vidusskolas audzēkņu un viņu pasniedzēja Arvīda Verzes rokās pārtapa par koka skulptūru grupu un vēl šodien pastaigas laikā sastopami varžu, dzērves, pūces, vilka, lāča, aļņa un citu dzīvnieku veidolā.

Gaidām ciemos, ne vien apskatīt pili, bet arī sasveicināties ar mūsu īpašajiem ozoliem, kuri šoruden sagādājuši īpaši bagātīgu zīļu ražu! Varbūt Tava spēka zīle ir atrodama tieši pie mums?

Foto: Kaut arī līdz sniegam šogad vēl jāpagaida, te mazs prieciņš par mums līdzās esošiem ozoliem kādā ziemas vakarā!