Sākums > Muzejs > Kas ir tie, kuri neguļ ziemas miegu?

Kas ir tie, kuri neguļ ziemas miegu?

Ievietots: 26.01.2017.

Kaut arī ziema dabā šķiet klusais periods, kad kukaiņi sastinguši sienu spraugās, abinieki ierakušies dūņās pārlaiž aukstākos mēnešus, daļa zīdītājdzīvnieku ieslīguši ciešākā vai trauslākā ziemas miegā, putnu pasaulē tā tik un tā ir diezgan dzīvīgs laiks. Kurš gan nav barojis zīlītes, zvirbuļus un sarkankrūtīšus uz palodzes izliktā barotavā vai pamanījis vārnas, kuras, vēstot sala iestāšanos, sasēdušas koku galotnēs?

Laikā, kad lielākā daļa putnu devušies uz dienvidiem siltuma meklējumos, izturīgākie ir palikuši – zīlītes, zvirbuļi, žubītes, svilpji, strazdi, dižknābji, dzeņi un citi putni. Ziemā sastopami arī dzilnīši – vienīgā putnu suga Latvijā, kura pa koku stumbriem mēdz pārvietoties arī ar galvu uz leju. Tekošu ūdeņu tuvumā ziemas sezonā sastopami ūdensstrazdi – viena no retajām putnu sugām, kura ziemot lido uz Latviju no vēl tālākiem ziemeļiem. Tāpat bieži sastopami putni ir arī vārnas, kraukļi, žagatas. Uz pavasara pusi barības meklējumos no mežiem mēdz “iznākt” arī dažādu sugu pūces. Kopumā Latvijā ziemo ap 60 putnu sugu.

Vai putnus ziemā barot? Ja to ir iespējams darīt regulāri – katru dienu, tad noteikti! Svarīgi, lai kas ēdams barotavā būtu vienmēr, jo putni pieraduma pēc atgriežas barotavā atkal un atkal, cerot tur ieraudzīt maltīti, citur to nemaz nemeklējot. Ja neko ēdamu šeit neatrod – novārguši un izsalkuši tie var iet bojā.

Ar ko putnus ziemā cienāt? Laba barība ir tauki un speķis, saulespuķu sēklas, zemesrieksti, kaltēti augļi. Putniem garšo arī auzu un kukurūzas pārslas, linsēklas, miežu putraimi, grūbas, prosa un citas sēklas un graudi. Putnu barība nedrīkst būt sālīta, jo sāls ir putniem bīstama!