Sākums > Muzejs > Laimas Bakānes tekstilmākslas izstāde

Laimas Bakānes tekstilmākslas izstāde

Ievietots: 18.07.2020.

“Es to esmu redzējusi!” ir sajūta, kas Laimu Bakāni pārņēma, ieraugot vienu no saviem darbiem. Tas bija īsts dežavu.  Tieši ar šādu nosaukumu – “DEŽAVU. Mūža meža maldi” no 13. jūlija līdz 13.septembrim Jaunmoku pils Torņa zālē būs skatāma mākslinieces tekstilmākslas izstāde.

Krāšņie, krāsainie un stilistiski ieturētie darbi gatavoti tīmekļošanas tehnikā speciāli šai izstādei, iekļaujot tikai dažus senākus darbi.  Sienas formāta darbus papildina tērpi, kas gatavoti tajā pašā tehnikā, pierādot šīs tehnikas ļoti plašās izmantošanas iespējas.

Tīmekļošanas tehnika sākumos bija pazīstama tikai kā darbs ar dziju (crazy-wool). Pamats ir tajā, ka par stabilizatoru izmanto ūdenī šķīstošo flizelīnu. Tas ļauj sašūt kopā visu, ko var sašūt ar šujmašīnu vai rokām. Tikai “jāievāko”, jāsaliek plānotā kompozīcija tā, lai sašujot un pēc tam nomazgājot nost stabilizatoru, turētos kopā un būtu salasāma iecerētā kompozīcija.

Autore par izstādē apspēlētajām tēmām stāsta: “Edītes Pauls-Vīgneres izstādē Arhitektūras muzejā Trīs brāļos Rīgā redzēju darbu, ko māksliniece bija veidojusi ar pērlītēm, salīmējot uz cita pamata, iespējams, kartona. Te tas bija! Es sen jau esmu domājusi par darbu ar pērlītēm, bet es gribu uz auduma tās. Un ne pa vienai, bet kaut kā citādi. Es jau sen biju to zinājusi!

Kad nu tas izdarīts, tad pie viena darba skatos, skatos – nu esmu to jau iepriekšējā dzīvē redzējusi! No tā arī tas dežavu. Jo katrā darbā ir kaut kas, kas ir bijis iepriekš, ir bijis iepriekš, nu ir kas cits, bet gan jau, ka atceras savu iepriekšējo dzīvi. Tad var nostiprināt uz rāmja.”

Par meža tēmu domājot, autore min:  “ Ienāca prātā Jūlija Lāča grāmatas nosaukums “Mūža meža maldi”. Grāmata gan par Brazīlijas latviešiem. Bet mums jau katram sava Brazīlija, savi mūža maldi. No tā sanāca “Jāņu mistērijas” trīs darbi un arī “Ceļš. Mūža meža maldi”. “

Dārza svētku aktivitāšu laikā – 13. septembrī, notiks L. Bakānes vadīta meistardarbnīca, kurā varēs iepazīt un strādāt tīmekļošanas tehnikā.

Par izstādes autori:

Laima Lupiķe dzimusi 1952. gadā, mācījusies J. Vītola Latvijas Valsts konservatorijā (tagad J. Vītola Mūzikas akadēmija), strādājusi kultūras jomā, ilgu laiku bijusi saistīta ar Latvijas Piļu un muižu asociāciju. Kopš 2012.gada aktīvi darbojas Tautas tēlotājas mākslas studijā „Madona” – glezno, apguvusi specifisku tehniku – crazy-wool (latviski čunčināšana, tīmekļošana) un gatavo dekoratīvus darbus,  arī aksesuārus un apģērbus. Rīko meistarklases. Ar darbiem piedalījusies izstādēs Madonā, Rīgā, Skrīveros, Lazdonā, Sarkaņos, Cesvainē, Jaunpilī, Ērgļos, Gulbenē, Līgatnē, Jercēnmuižā u.c..