Sākums > Pils jaunumi > MEŽA MUZEJA EKSPOZĪCIJA

MEŽA MUZEJA EKSPOZĪCIJA

Ievietots: 14.08.2017.

Ik dienu Jaunmoku pils otrajā stāvā apskatāms Meža muzejs – nozīmīga tā daļa veltīta meža iemītniekiem, bet otra puse – cilvēka darbībai mežā. Esiet laipni gaidīti apskatīt un iepazīties! 

Meža apsaimniekošanas ekspozīcija stāsta par tā apsaimniekošanas procesiem 20. gadsimtā – sākot  ar meža stādīšanu, atjaunošanu, jaunaudžu kopšanu, zāģēšanu, galveno cirti, tehniku un beidzot ar pārvaldi.

Ekspozīcija glabā liecības (priekšmetus, fotogrāfijas) par kādu laiku jau piemirstiem meža darbiem, darba rīkiem un priekšmetiem. Rētainas priedes stumbrs ar skrīpstiem, kāpšļiem un konusiņiem sveķu savākšanai liecina par atsveķošanu – agrāk mežsaimniecībā tik plaši pielietotu, bet mūsdienās atmirušu nodarbi.

Aktīvākais koku stādīšanas laiks mežā sakrita ar ugunsnedrošo periodu (pavasaris, vasara), tādēļ meža ugunsgrēku dzēšanai lieliski noderēja metāla vēdeklis un lāpstas uguns slāpēšanai.

Meža zāģēšanai sākotnēji izmantoja divroci, bet pirmā benzīnmotorzāģa darbināšanai tāpat vajadzēja divus cilvēkus. Nogāzto koku izvešanai izmantoja treilējamās ragavas, kuras gadījumā, ja nebija zirga, kabināja arī pie traktora.

Lai piedalītos medībās, katram medniekam bija jāprot iepūst medību taurē. Retais zina, ka mežā esot, speciālā trauciņā ielejot buljonu vai zupu, varēja uzsildīt arī pīrādziņu.

Situāciju mežā uzraudzīja mežziņi. Viņi pārzināja savu iecirkni un daļu darba laika pavadīja mežā, otru daļu kantorī strādājot ar dokumentiem. Lielākā daļa mežziņu bija arī mednieki, tāpēc viņu darba vietas kantorī nereti rotāja trofejas – brieža ragi, vilka galvaskauss vai nomedīto dzīvnieku ādas.

Fotogrāfijas un izstādītie priekšmeti palīdz uzburt ainu par meža darbiem pagājušajos laikos, bet filmas par dabas tēmām ieved mūslaiku meža procesu un problēmu apzināšanā, ļauj sajust to, cik katrs personīgi ir atbildīgs par meža resursiem.  Latvijā augošo koku, koksnes un sēklu iepazīšana vairo pieredzi, par kuru tehnoloģiju laikmetā tik bieži nemaz neaizdomājamies.

Sagatavoja: Ingrīda Vistopola

Jaunmoku pils muzeja krājuma glabātāja