Sākums > Interesanti > Mirkļi no Armitstedu Ziemassvētkiem

Mirkļi no Armitstedu Ziemassvētkiem

Ievietots: 21.12.2016.

Jaunmoku pilī 20. gs sākumā Ziemassvētku laiks nāca ar Rīgas mēra Džordža Armitsteda lauku medību pilij piedienošo klusumu un mieru. Viņu ģimenes dzīves centrs ziemā pārcēlās uz namu Rīgas senākajā daļā – Mārstaļu ielā. Tā nebija moderna dzīves vieta, bet piederēja Armitstedu dzimtai un bija lieciniece vienreizējiem bērnu pārdzīvojumiem Ziemassvētku laikā.

Svētku gaidīšana sākās aukstajā un lietainajā novembrī ar dāvanu – adatu kārbiņu, spalvu slauķu, mazu, ar košiem vilnas pavedieniem klātu kartona paklājiņu gatavošanu.  Daudzās – krievu, poļu, vācu, latviešu un jidiša valodās skanošais Decembra gadatirgus visstraujāk lika dauzīties mazu puiku un meiteņu sirdīm vērojot lēkājošus bumbuļus (balonus)un ampelmaņus, kuri šķita esam tik tuvu, bet patiesībā tālu, ja nebija naudas.

Piparkūku vircotā smarža ienāca mājās dažas dienas pirms svētkiem un tad jau bija skaidrs, ka drīz būs jāģērbj labākais viesību tērps un pēc dažiem mirkļiem vērsies balles zāles platās divviru durvis un varēs doties pie mazām, baltām svecītēm izgaismotas svētku egles. Galotne tai slējās griestos, zarus rotāja zelta eņģeļmati, stikla lāstekas un bumbuļi visās krāsās un visos lielumos un reizēm aiz tās atradās kārotā dāvana. Gaisu pildīja viegla un tīkama apsvilušu egles skuju smarža. Viesiem kalpotāji piedāvāja bišopa glāzes, smalciņus, smaržīgus mandeļcepumus un saldumus. Pieaugušie palika uz lepnām vakariņām, bet bērniem deva ķimeņmaizītes ar pienu un sūtīja uz mājām gulēt.

Ziemassvētku dāvanas un apsveikumi no Anglijas pienāca ilgi pirms krievu Ziemassvētku iestāšanās, jo Baltijā laiku skaitīja pēc gregoriāņu kalendāra, tāpēc Ziemassvētkus svinēja 6. janvārī. No ārzemēm sūtīja noslēpumainus sainīšus, ko māte steigšus noglabāja Ziemassvētku dāvanu kumodē. Tur bija arī apsveikumi un allaž milzīgs Stiltona siers, ko no Londonas sūtīja vectēva brālis Džordžs un tam, sniegbaltā salvetē ietītam, nācās gaidīt līdz Jaunajam gadam, kad tas drīkstēja parādīties galdā, atmiņās kavējās Džordža Armitsteda mazmeita Moda Redklifa grāmatā “Baltijas stāsti”.

egliitre-varbuut-jaunmokaas

Foto: Ziemassvētku eglīte Jaunmokās 20. gs. sākumā.