Sākums > Interesanti > Muižas centra apbūve

Muižas centra apbūve

Ievietots: 16.02.2016.

Muižas centra apbūve tapusi 19.gs.beigās-20.gs.sākumā – vienlaikus ar jauno kungu namu, ko projektējis viens no tā laika atpazīstamākajiem arhitektiem Vilhelms Ludvigs Nikolajs Bokslafs, būvēts lielais zirgu stallis, modernizētas apkārtējās saimniecības ēkas…. Iesākums visiem pārbūves darbiem nebūt nav bijis romantisku jūtu vadīts, bet nepieciešamības dzīts – kādā vasaras vakarā no vecās kungu mājas pāri palikusi tikai drupu kaudze. Tāds ir bijis negaisa mākoņa pāridarījums!
Arhitekta V.L.N. Bokslafa rokraksts atpazīstams ar prasmi interpretēt vēsturisko stilu formas savam laikam raksturīgā manierē. Arī Jaunmoku pils kompleksā izvēlētas viduslaiku arhitektūras stila – gotikas – formas. Pati pils ēka atgādina īstu pasaku tēlu – divslīpu jumtiņi, tornīši, bagātīgais mezonīmu un erkeru izvietojums, raksturīgais gotisko ķieģeļu mūrējums rosināt rosina iztēli. Tā kā muižā darbojās savs ķieģeļu ceplis, protams, materiāli pils un apkārtējo ēku celtniecībai gādāti no tā. Veicot apkārtnes sakopšanas darbus, muzeja krājuma priekšmetiem pievienojās arī oriģinālais ķieģelis ar spiedogu “GA”.
Sarkanie ķieģeļi un dakstiņu jumti namiem pievieno neogotikas garšu, kas raksturīga ne tikai Vācijā celtajiem, bet arī pie mums veidotajiem ēku kompleksiem ar estētiskiem, kā arī praktiskiem mērķiem. Ēku ārsienas netika apmestas, tās bija izturīgākās pret vietējiem klimatiskajiem apstākļiem un līdz ar to izpalika biežā apkope.
Līdz mūsdienām no 12 muižas centrā būvētajiem namiem saglabājušies vien seši – kungu māja, klēts, zirgu stallis, piena māja, galdniecība un smēdes namiņš. Jaunmoku muižas apbūve ar parku iekļauta Valsts aizsargājamo pieminekļu sarakstā, bet kompleksa restaurācijas periodā saglābtās ēkas šodien pielāgotas SIA Jaunmoku pils muzeja, kafejnīcas un viesnīcas vajadzībām.