Sākums > Interesanti > Neatbrauca Zirgu dienā!

Neatbrauca Zirgu dienā!

Ievietots: 23.04.2017.

23. aprīlis – Jurģu diena. Šis datums vēl gadsimtu, pusotru, divus atpakaļ bija īpaši nozīmīgs saimniekiem un kalpiem. Jurģu dienā jaunnolīgtie kalpi sāka savu darbu pie jauniem saimniekiem, savukārt saimnieki tika pie jaunām kalpu ģimenēm un gājējiem. Tās bija jaunas darba rokas, jauni spēki, bet, protams, neiztika arī bez pārpratumiem. Vismaz viens no šādiem gadījumiem arhīvos saglabājies arī no Jaunmoku muižas teritorijas pašās 19. gadsimta beigās.


Jaunmoku pagasta tiesas 1889. gada 25. aprīļa akts atklāj tipisku notikumu muižas teritorijā. Jaunmoku muižas Roju māju saimnieks Jānis Millers jau trešajā dienā pēc Zirgu dienas (23. aprīļa) sūdzēja pagasta tiesā Andreju Ozolu, dzīvojošu Tukumā, Vecmoku ielā 43.

Andrejs Millers apsūdzēto Andreju Ozolu bija salīdzis par kalpu uz laiku no Jurģiem līdz Jurģiem 1889. – 1890. gadā, bet, kad aizbraucis ar diviem zirgiem dienesta cilvēkam pakaļ, tas atbildējis, ka nebraukšot līdzi un arī nestāsies dienestā, jo sūdzētājs neesot viņam sūtījis pakaļ Zirgu dienā. Zirgu diena 1889. gadā iekrita svētdienā. Apsūdzētājam Jānis Millers pieprasīja ieņemt dienesta vietu vai samaksāt skādi – dubulto rokas naudu un maksu par braucieniem. Kopā tas bija 8 rubļi un diviem lieciniekiem 1 rublis un 20 kapeikas katram.

Andrejs Ozols uz tiesas sēdēm neieradās (izsludinātas 5 tiesas sēdes – 13. maijā, 10. jūnijā, 12. augustā, 14. oktobrī, 11. novembrī) un Jaunmoku pagasta tiesa vērsās pie Tukuma pilsētas policijas uzrauga, ka Ozols jāinformē par tiesas spriedumu (maksāt skādi) – paziņojumu piegādājot adresē.

Foto: Darba zirgs un tā vadītājs meža darbos 20. gadsimta vidū. Foto no Jaunmoku pils muzeja arhīva.

Sagatavoja Ingrīda Vistopola,

Jaunmoku pils Krājuma glabātāja