Sākums > Interesanti > Pa gardumam zaķim un stirnai

Pa gardumam zaķim un stirnai

Ievietots: 04.02.2016.

Svaigi uzsnidzis sniegs, bet tajā – pēdu rinda. Tik ierasta lieta arī LVM Jaunmoku pils parkā! Papētot pēdiņas, visbiežāk ieraugām zaķu un stirnu takas, kuras atvedušas gana tuvu cilvēku mītnēm, to īpašniekiem meklējot ko ēdamu – aromātisku koku pumpurus un miziņas, pērnos ābolus, bumbierus un citus augļus.

Ziema ir brīdis, kad dabā dzīvniekiem pārtiku atrast ir grūtāk kā citos gadalaikos – sūnas un mētras zem sniega, zāles nav, atliek vien ķērpji, koku mizas un pumpuri. Bez tam – sniegā stieg kājas un sērsna lūzt, pār to ejot, sāpīgi griežoties locītavās… Pēdējo gadu ziemas savvaļas dzīvniekiem gan bijušas vēlīgākas – ar īsiem sniega periodiem, gariem miglas, lietavu un atkušņu laikiem. Vai ziemā meža iemītniekiem vajag barības meklējumos palīdzēt un tos piebarot? Viedokļi dalās.

Ja vēlaties dzīvniekus tikai pacienāt – droši uz mežu var nest ābolus, kāļus, bietes, burkānus – un vislabāk tos ar dabīga materiāla auklu iekārt kādā kokā vai krūmā tā, lai zaķi un stirnas varētu aizsniegt un lai pēc dižāka puteņa tie joprojām būtu redzami un saožami. Lieliska dāvana dzīvniekiem sniega laikā, vai ne?

Tomēr, ja neesat pārliecināti, ka varēsiet ar barību izvēlētajā vietā dzīvniekus nodrošināt visu ziemu, nopietnu piebarošanu labāk nemaz nesākt – pierodot pie regulārām pusdienu piegādēm meža iemītnieki mēdz aizmirst, ka pārtika jāmeklē pašiem un var iet bojā, ja ierastajā barotavā ilgstoši neatrod neko ēdamu.

Tā kā sniegotā ziema šogad jau devusies atvaļinājumā, dzīvniekiem atkal ir lieliskas iespējas atrast pašiem to, kas viņiem visvairāk nepieciešams un bez cilvēku palīdzības viņi var iztikt.

Ja izlemsiet par labu savvaļas dzīvnieku pacienāšanai, lai drošāk meža iemītniekiem un mazāk kreņķu pašiem, prātīgs lēmums būs izvēlētos kārumus nest uz mežu, kur dzīvniekiem nebūtu jābaidās no cilvēkiem, savukārt cilvēkiem – no apgrauztiem apstādījumiem!

 

Foto: Jaunmoku pils parks. Rūķu meža skoliņas audzēkņu sagādātie gardumi mūsu viesiem savvaļas dzīvniekiem decembrī. Kā izskatās, gājuši pie sirds!