Sākums > Interesanti > Parks ziemas miegā

Parks ziemas miegā

Ievietots: 15.01.2016.

Ziemas klusums ir arī LVM Jaunmoku pils parkā iezadzies. Laikā, kad tā augi un dzīvnieki atpūšas pirms jaunas plaukšanas, ziedēšanas, olu perēšanas, dziedāšanas un sēkliņu vākšanas, ir īstais laiks par šo neatņemamo pils kompleksa sastāvdaļu nedaudz parunāt.

Pirmās ziņas par Jaunmokām rakstos atrodamas 16. gadsimta vidus dokumentos, tomēr muižas straujāka attīstība notika vien trīs gadsimtus vēlāk. Parks šeit izveidots 19. gadsimta vidū. Drīz pēc tam muižas kompleksu nopirka Džordžs Armitsteds (1847-1912), tolaik vēl Rīgas rātskungs, kurš vēlāk kļuva par ievērojamāko Rīgas pilsētas mēru. Šobrīd gan grūti pateikt – nelaimīgā vai laimīgā kārtā esošās muižas kungu ēka pašā gadsimta nogalē nodega, tomēr skaidrs ir tas, ka bez kungu nama iztikt nevarēja un tādēļ 1901. gadā pēc Vilhelma Bokslafa (1858-1945) projekta tika uzcelta tagadējā Jaunmoku pils.

Kaut arī parkam šķiet sekundāra nozīme, tomēr tā rāmā atmosfēra un vasaras karstumā sniegtā ēna visos laikos ir bijusi svarīga pils kompleksa sastāvdaļa. Muižu uzplaukuma laiks bija arī periods, kad Latvijā tika ievestas un introducētas neskaitāmas eksotisku augu sugas, no kurām daļa veiksmīgi pielāgojās mūsu vēsajiem un nepatstāvīgajiem laika apstākļiem. Piemēram, ceriņš un jasmīns mūsdienās šķiet neatņemama ainavu sastāvdaļa, tomēr šie krūmi kā brīnums reiz tika atvesti no siltākiem platuma grādiem. Kaut rakstiskas un fotogrāfiskas liecības par parku saglabājušās ļoti nedaudz, tā vien šķiet, ka ozoli un oši redzējuši, kā tika uzcelta mūsu sarkanbrūnā pils, bet no dažiem ābeļu un saldo ķiršu kokiem, kuri arī mūsdienās katru gadu zied un ražo, pils iemītnieki augļus ēduši jau 20. gadsimta pirmajā pusē. Tāpat joprojām pavasaros zālienus izraibina koši dzeltenas savvaļas tulpes. Īpašs parka lepnums ir simtgadīgās liepu alejas, kuras jūlija vidū zum un saulainās dienās neprātīgi smaržo. Mūsdienās ap pili kuplo rožu dobes, stīgas vij vīnogulāji, augļus saulē briedina ābeles, bumbieres, plūmes, ķirši un ogulāji, smaržo ārstniecības augu čemuriņi un pavasaros košas ziedu tūtiņas izvērš rododendru audze, kur pa krūmiņam iestādījuši pilij un Latvijai nozīmīgi cilvēki, kā arī jaunie pāri, kas Jaunmokās atzīmējuši savu kāzu dienu.

Paies daži mēneši un parks modīsies no ziemas miega – ūjinās pūču balsīs, šņāks zalkšu mēlēs, kurkstēs varžu toņkārtās, pukšķēs ezīšu rosīgajā noskaņā, skrapstēs vāveru nadziņu smalkumā, vīteros, čiepstēs, brīžam gaisā skries sparīgs ku-kū un klusus rītus pieskandinās garu, oranžu knābju enerģiskā klabināšana.

Mēs esam dabas viducī – brauc un izbaudi to visu pats ziemas klusumā vai pavasara un vasaras ziedēšanas priekā!