Sākums > Pils jaunumi > Pulksteņlaiks

Pulksteņlaiks

Ievietots: 24.07.2017.

Jaunmoku pils Kungu salonā kopš jūlija vidus apskatāma pulksteņu izstāde.

Pulkstenis kā laika mērīšanas ierīce ir pazīstams jau no 10. gadsimta. Tas rādīja tikai stundas. 16. gadsimtā parādījās pārnēsājamie pulksteņi, bet rokas pulksteņus izgatavoja 19. gadsimta beigās. Tie lielu popularitāti ieguva 1. Pasaules kara laikā. Šodien zināmi mehāniskie, elektroniskie, analogie, digitālie, rokas, kabatas, galda, sienas, atom un modinātājpulksteņi. Tas ir sadzīves priekšmets, aksesuārs, dāvana, turīguma apliecinājums.

Izstādē apskatāmie pulksteņi aptver laiku no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Īpašs stāsts ir Šveices firmas “Sim Watch” sieviešu pulkstenim. Tas ir Kandavas skolotāja Kārļa Veinberga dāvinājums savai nākamajai sievai 1910. gada 29.(?) janvārī Margrietai Kanbergai, iespējams, kāzu dienā, kas apliecina arī Margrietas uzvārda maiņu. Vāka iekšpusi rotā gravējums M.K. – M.W. Margrieta Kanberga bija Kārļa Veinberga skolniece.

Pulksteņi ir no Kandavas novada muzeja, Daiņa Rozenfelda un Rolanda Bāriņa kolekcijām, kā arī no Jaunpils novada (galvenokārt Viesatu apkārtnes) iedzīvotāju privātajām un novada domes dāvanu kolekcijas.