Sākums > Pils jaunumi > VIMPEĻI JAUNMOKU MUZEJA KRĀJUMĀ

VIMPEĻI JAUNMOKU MUZEJA KRĀJUMĀ

Ievietots: 10.07.2017.

Sākot ar Dārza svētkiem, 9. jūliju Jaunmoku pils Meža muzejā apskatāma daļa no muzeja krājumā esošās vimpeļu kolekcijas, kurā ir 144 vimpeļi. Tie iegūti galvenokārt spartakiādēs un sociālistiskajā sacensībā.  Tos visplašāk izmantoja  kā prezentācijas materiālu un apbalvojumu. Vimpeļi ir atlasa,  sintētiskā zīda, plastikāta, apdrukāti un ar roku rakstīti.

Vecākais kolekcijā ir 1962. gadā par I. vietu pludināšanas kantora 3. spartakiādē iegūtais trijstūra formas zila dubultauduma vimpelis ar dzeltena diega skarām, pušķiem galos un dzeltenas krāsas uzrakstu. Jaunākais – Jaunmoku pils simtgades vimpelis. Trapeces formas, bronzas un baltā krāsā ar sarkanbrūna diega skarām, izgatavots 2001. gadā. Kolekcijā ietilpstošie ir ar mežsaimniecību darbību un aktivitātēm saistītie priekšmeti. Pils jubilejas vimpelis ir vienīgais ar mežsaimniecību tieši nesaistītais. Skaitliski maz ir 20. gadsimta 90. gados izgatavotu vimpeļu. Daļa vimpeļu ir Jura Matīsa dāvinājums 2013. gadā, bet vairums ir ZRA “Silava” mantojums, kas muzejam nodots 20. gadsimta 90. gados.

Izstādītie vimpeļi bija mežrūpniecības saimniecību atpazīšanas zīme, apbalvojums, atzinība mežsaimniecības darbinieku spartakiādēs un jubilejas pasākumu atribūts. Tos rotā mežrūpniecības saimniecību, speciāli meža darbinieku spartakiādēm izstrādātie logo, organizētāji, norādīti spartakiāžu sacensību veidi, piemēram, šaušana pa “skrejošu mežacūku”, šaušana tranšeju stendā, peldēšana, teniss. Organizētājiestādes bija Latvijas PSR Mežsaimniecības un mežrūpniecības ministrija un Mežu, papīra un kokapstrādāšanas rūpniecības strādnieku arodbiedrības Latvijas republikāniskā komiteja, kopā ar kādu mežrūpniecības saimniecības kolektīvu. Viņu darbība pamatojās 1948. gada 27. decembra VK(b)P CK lēmumā par masu fiziskās kultūras attīstību un sportiskās meistarības celšanu, ko 1972. gada 1. martā pastiprināja komplekss “Gatavs darbam un PSRS aizsardzībai”. Trešās atmodas laikā vimpeļi iekrāsojās karoga krāsās un ieguva nacionālo simboliku.

Laikā, kad norisinājās aktīva sociālistiskā sacensība (20. gadsimta 50. – 80. gadi) arī mežsaimniecību kolektīvi tajos bija aktīvi iesaistīti un saņēma atzinības zīmes, tai skaitā, vimpeļus – labākais meža meistars tehniķis, Vissavienības sociālistiskās sacensības uzvarētājs – labākais ražošanas iecirknis,  komunistiskā darba kolektīvs.

Izstādē no 2017. gada 9. jūlija apskatāmi 47 ar mežrūpniecības saimniecību un meža darbiniekiem saistīti vimpeļi, kas aptver laiku no  20. gadsimta 60. līdz 80. gadiem.

 

Sagatavoja: Ingrīda Vistopola,

Jaunmoku pils muzeja krājuma glabātāja