Sākums > Muzejs > Pils leģenda

Pils leģenda

Neviena pils nav iedomājama bez savas īpašās leģendas vai spoka. Jaunmoku pilij tāda ir baltā dāma Dorīte. Dorītes leģenda kļuva zināma tikai pirms 20 gadiem, kad pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas pilī viesojās tās kādreizējo īpašnieku fon Ungernu-Šternbergu dzimtas pēcnācēji. Pēc šī apmeklējuma saņēmām no viņiem vēstuli, kurā aprakstīts traģisks gadījums pilī pagājušā gadsimta sākumā. Tas vēsta par jaunu meiteni Doroteju, kuru visi dēvējuši vienkārši par Dorīti.

Pirmā pasaules kara laikā pilī uzturējās vācu armija. Par bērnu aukli Jaunmokās tad strādājusi Dorīte. Viņa iemīlējusi kādu virsnieku, bet viņš drīzumā devies tālāk frontes gaitās… Virsnieks aizbraucis, bet meitene palikusi viena mātes cerībās. Nespējot pārdzīvot šķiršanos un negribot piedzīvot kaunu, Dorīte meklējusi mierinājumu pils dzirnavu dīķī…

Pēc šī traģiskā notikuma pils iemītnieki dažreiz manījuši bēniņstāvā baltās drēbēs tērptu meitenes tēlu – Dorītes gars nebija radis mieru.

Reiz Jaunmoku pili kā ekskursanti bija apmeklējuši divi vācu zinātnieki, kuri nodarbojās ar dažādu enerģiju pētniecību. Izmantojot elektroniskus mērinstrumentus, viņi izstaigāja pili un noteica, ka visstiprākā enerģija nāk no bēniņstāva. Viņi esot pat sarunājušies ar Dorīti jeb Balto dāmu un noskaidrojuši, ka viņa ir labsirdīgs spoks. Arī pils darbiniekiem nereti ir bijušas tikšanās ar Balto dāmu – tukšā pilī bijis dzirdams soļu troksnis un durvju vēršanās.

Ne katram pils apmeklētājam ir iespējams sastapties ar Balto dāmu, bet kas zina… Varbūt atbraucot uz Jaunmoku pili vai paliekot tajā pa nakti, tas izdosies tieši Jums!